Onko seurassanne tyttökiekkotoimintaa? Suunnitteletteko aloittavanne tytöille omaa toimintaa?
Tyttökiekko on käsitteenä laaja ja hyvin monijakoinen. Osa mieltää tyttökiekon pelkästään vaaleanpunaisissa paidoissa viilettäviksi pikkulapsiksi, jotka leikkivät jäällä. On totta, että tämä on yksi osa tyttökiekkoa, mutta tyttökiekko on paljon muutakin.
Hyvä tapa aloittaa tyttöjen rekrytointi seuraan, on järjestää tytöille suunnattu oma rekrytointi- tai lajiin tutustumistapahtuma. Tytöille tarkoitettu oma tapahtuma tai harrastusryhmä madaltaa kynnystä sekä lapselle, että perheelle aloittaa jääkiekon harrastaminen.
Haluatteko tarjota tytöille harrastuspaikan olemassa olevissa ryhmissä ja ikäkausijoukkueissanne?
Oma pelkästään tytöille suunnattu ryhmä ei ole kuitenkaan välttämätöntä, vaan seurat voivat rekrytoida tyttöjä suoraan myös olemassa oleviin ryhmiin ja ikäkausijoukkueisiin, jotka ovat tarkoitettu kaikille lapsille.
Lapsikiekkovaiheessa kaikki lapset voivat harrastaa, harjoitella ja kehittyä yhdessä. Tässä on kuitenkin hyvä muistaa, että jokainen lapsi on yksilö ja jokaista lasta, lasten tarpeita ja toiveita on kuunneltava juuri hänen yksilönsä tarpeiden kautta. On hyvin yksilöllistä miten lapsi tai nuori viihtyy ympäristössä ja kokee ympäristön juuri itselleen oikeaksi. Tästä syystä on tärkeää tarjota tytöille myös omia ryhmiä joissa harrastaa, harjoitella ja pelata kaikki tavoitetasot huomioiden. Näidenkin ryhmien ympärille voi järjestää erityistoimenpiteitä, jotta tyttöjä saataisiin mukaan toimintaan.
Seurojen on hyvä olla tietoisia lähiympäristön ryhmä- ja joukkue tarjonnoista, etenkin mikäli pelaaja ja perhe kaipaisi nimenomaan tytöille suunnattua omaa ryhmää, eikä oma seura voi tätä syystä tai toisesta tarjota. Tällöin vastuullisesti toimiva seura pystyy ohjaamaan harrastajan sellaiseen lähiseuraan, missä toivottua toimintaa on tarjolla. Tämä toimintamalli hyödyttää meitä kaikkia ja ennen kaikkea lajimme tulevaisuutta.
Lukusuosituksia:
Tyttökiekko kukoistaa pohjoisessa – Tunturi-Kiekon esimerkki Inarista
