torstai, 15 lokakuu 2020 13:28

Pelikieltojärjestelmään muutoksia – Seurojen ja joukkueiden velvollisuutena tarkistaa pelikiellot ennen viikonloppua

Seurat ja joukkueet ovat kauden 2019-20 alusta alkaen nähneet pelikiellot omilla palvelusivuillaan. Tämän kauden alusta myös käyttäytymisrangaistusten seuranta on ollut seuran ja joukkueen nähtävissä.

Pelikieltojärjestelmä on nyt käytössä kolmatta kautta ja mahdolliset järjestelmävirheet on ajan myötä korjattu. Tämän vuoksi mahdollisuutta liittää pelikiellossa oleva pelaaja tai toimintakiellossa oleva toimihenkilö kokoonpanoon ei jatkossa ole.

Aiemmin järjestelmä herjasi pelikiellossa olevan liittämisestä kokoonpanoon, mutta joukkue pystyi ohittamaan herjan varmistamalla liitosta onko kyseessä virhe.

Tulevasta viikonlopusta eteenpäin seuran ja joukkueen velvollisuutena on tarkistaa hyvissä ajoin ennen viikonloppua mahdolliset pelikiellot, ettei viikonloppuna tue yllätyksiä. Jääkiekkoliitto ei viikonloppuisin tutki pelikieltoihin liittyviä kysymyksiä – näin ollen järjestelmän estäessä pelaajan tai toimihenkilön liittämisen kokoonpanoon ei ko. henkilö voi pelata/toimia ottelussa.

 

Olet nyt

Etsi sivustolta