torstai, 10 syyskuu 2020 08:22

Päivitetty ohjeistus: Koronavirusepidemian vaikutukset sarjatoimintaan // Uppdaterade instruktioner: Coronaviruspandemin effekter på serieverksamheten

Sarjakauden lähestyessä Jääkiekkoliiton kilpailuvaliokunta on linjannut, kuinka mahdolliset koronavirustartunnat tai koronavirukseen liittyvät rajoitukset vaikuttavat sarjatoimintaan.

Karanteeni
Toimivaltainen tartuntatautiviranomainen määrittää karanteeniin asetettavat henkilöt tai antaa vahvan suosituksen joukkueen siirtämiseksi omaehtoiseen karanteeniin.

Alueellinen kokoontumisrajoitus tai matkustusrajoitussuositus
Mikäli joukkue/seura ei voi pelata otteluitaan kokoontumisrajoitusten tai harrastuksen/pelaamisen keskeytyssuosituksen vuoksi, noudatetaan alempana olevia säädöksiä.

Eristäminen
Mikäli joku osa maasta on eristetty eikä ko. alueen joukkueita voida sen vuoksi kohdata, pyritään sillä aikaa pelaamaan alueen sisäisiä otteluita.

Otteluiden siirtäminen
- Edellytys otteluiden siirtämiselle on, että suurin osa joukkueesta on määrätty karanteeniin. Ottelusiirron syyksi hyväksytään toimivaltaisen tartuntatautiviranomaisen antama varsinainen karanteenimääräys tai kirjallisesti antama vahva suositus joukkueen siirtämiseksi omaehtoiseen karanteeniin tai yllä mainitut yleiset viranomaisrajoitukset tai -suositukset.
- Pyritään välttämään ottelusiirrot siten, että pelaajia saa karanteenitapauksissa lainata omasta seurasta/pelaajaliikenneseurasta riippumatta mahdollisista rajoituksista säännöissä. Kilpailuetua ei kuitenkaan saa hakea.
- Seuran tulee valita koronavastaava, joka hoitaa ottelusiirtotapaukset liiton kanssa
- Yksittäisen joukkueen johtaja ei hoida siirtoasiaa vastustajan kanssa vaan ottaa yhteyttä seuran ottelusiirto-/koronavastaavaan
- U13 ja vanhemmat ikäluokat käsitellään keskitetysti liitossa, yhteyshenkilöinä toimivat kilpailupäällikkö Pirkka Antila
- Ikäluokat U12 ja nuoremmat sekä harrastesarjat käsittelee sarjanjärjestäjä, yhteyshenkilönä toimii oma aluepäällikkö
- Liitto ilmoittaa siirrosta vastustajalle ja määrää uuden ottelupäivän
- Mikäli sarja päättymässä eikä aikaa löydy, liitto tekee päätöksen pelin pelaamatta jättämisestä

Kauden aloituksen viivästyminen
- Mikäli kautta ei saada aloitettua viimeistään 1.11.2020, muutetaan loppukauden sarjajärjestelmiä vastaavasti. Kevään jatkosarjoihin ei jaeta joukkueita, jos alkusarjasta on pelattu alle 50 % kaikista otteluista.
- Lasten sarjatoiminnassa ei tehdä sarjataulukkoon perustuvia tasontarkistuksia, mikäli syksyn sarjasta pelataan alle 50 % kaikista otteluista.

Kauden keskeytyminen
Mikäli kausi keskeytyy, siirtyvät sarjan pelaamattomat ottelut keskeytyksen jälkeiseen aikaan, mikäli keskeytys on riittävän lyhyt. Jollei runkosarjaa pystytä pelaamaan loppuun, muodostuu sarjataulukko alla olevasti.

Kauden loppuminen ennenaikaisesti
Liittohallitus tekee päätöksen edelliskauden tapaan.

Sarjataulukon muodostuminen
Mikäli joukkueella jää pelejä pelaamatta ja sarjan päättyessä joukkueilla on pelattuna pelejä eri määrä, lasketaan sarjataulukon sijoitukset pistemäärän sijaan pistekeskiarvon mukaan.

Pelaajien liikkuminen
Mikäli joukkue on pääosin karanteenissa eikä pysty pelaamaan sarjapelejä, voivat ne joukkueen pelaajat, jotka eivät ole karanteenissa, edustaa oman seuransa muissa joukkueissa riippumatta mahdollisista säännöissä mainituista rajoituksista. Tämä ei koske pelaamista yli-ikäisenä vaan omassa ikäluokassa/vanhemmissa ikäluokissa. Siirtymisillä ei kuitenkaan voi hakea kilpailuetua. Kyseiset siirtymiset voidaan tehdä seuran toimesta, mutta ne edellyttävät joukkueen pelitaukoa karanteenin vuoksi.

Sarjasta luopumiset
- Mikäli seura joutuu luopumaan sarjapaikastaan ilmoittautumisen jälkeen ja syynä on koronan vaikutukset, ei luopumissakkoa peritä, mikäli luopuminen tapahtui 15.8. mennessä.
- Mikäli joukkue joutuu kesken sarjakauden luopumaan koronaviruksen aiheuttamista syistä (talous, pelaajien jääminen harrastuksesta pois) sarjapaikasta, ei luopumissakkoa peritä.

Olosuhteet
Mikäli seuran käyttämä jäähalli on pois käytöstä johtuen koronatartunnoista, hallin omistaja on sulkenut jäähallin tai hallin henkilökunta on karanteenissa, pelataan ottelut joko seuran itse hankkimalla korvaavalla jäällä tai jos sellaista ei paikkakunnalta löydy, määrätään ottelut pelattavaksi vieraskentällä siten, että ottelu muutetaan vierasotteluksi ja kulut maksetaan kuten normaalistikin.

Erotuomarit ja toimitsijat
- Mikäli erotuomari estyy koronaviruksen vuoksi viime hetkellä toimimasta tehtävässään eikä sijaista ehditä saada, pelataan ko. ottelu vähemmällä erotuomarimäärällä kuitenkin niin, että yhdellä tuomarilla pelataan vain U14 ja nuorempien sarjoissa.
- Mikäli otteluun ei saada tilattua/vaadittua virallisten toimitsijoiden määrää, on kotijoukkue velvollinen hoitamaan puuttuvat tehtävät vapaaehtoisvoimin.

Pelikiellot
Pelikiellot kärsitään normaalisti. Mikäli joukkue, jossa pelaajan pitäisi pelikielto kärsiä, on karanteenin takia estynyt pelaamaan ja otteluita siirretään, siirtyy pelikielto vastaavasti sillä erotuksella, että jos kyseinen pelaaja ei itse ole karanteenissa ja pystyisi pelaamaan, hän voi pelata omassa seurassaan ikänsä puolesta edustuskelpoisesti muussa joukkueessa sillä aikaa, kunnes alkuperäinen joukkue jatkaa otteluita ja pelikiellon kärsiminen alkaa.

Jääkiekkoliiton kilpailuvaliokunta voi ylläolevasta riippumatta tilanteen niin vaatiessa tehdä myös näistä säädöksistä poikkeavia päätöksiä.


När seriesäsongen närmar sig har Ishockeyförbundets tävlingsutskott gjort riktlinjer för hur möjliga coronavirussmittningar eller coronavirus relaterade begränsningar inverkar på serieverksamheten.
 

Karantän
Behörig infektionsmyndighet definierar personerna som skall sättas i karantän, eller ger en stark rekommendation att överföra hela laget i frivillig karantän.

Områdesmässig samlingsbegränsning
Ifall ett lag/förening inte kan spela sina matcher pga. områdesmässig samlingsbegränsning följs nedanstående bestämmelser.

Flytt av matcher
- Förutsättningen för att flytta en match är att största delen av laget beordrats i karantän. Som orsak till flyttet godkänns den behöriga infektionsmyndighetens givna egentliga karantänpåbud eller skriftligt utfärdat starka rekommendation att överföra hela laget i frivillig karantän.
- Matchflytt försöks undvikas genom att i karantänfall få låna spelare från egen förening/spelartrafikförening oberoende av möjliga begränsningar i reglerna. Tävlingsförmån får dock ej uppstå.
- Föreningen bör välja en ansvarig som sköter matchflyttfall med förbundet
- U13 och äldre åldersklasser sköts koncentrerat av förbundet. Som kontaktpersoner fungerar tävlingschef Pirkka Antila
- Åldersgrupperna U12 samt yngre och hobbyserierna sköts av serieansvarige, som kontaktperson fungerar den egna distriktschefen
- Förbundet meddelar motståndaren om matchflytt samt bestämmer en ny matchdag
- Ifall serien håller på att ta slut och man inte finner en ny matchdag bestämmer förbundet ifall matchen lämnas ospelad

Fördröjning av säsongens start
- Ifall säsongen inte fås igång senast 1.11.2020 ändras slutsäsongens seriesystem motsvarande. Lagen delas inte upp i vårens fortsättningsserie, ifall man av startserien spelat under 50%.
- I barnens serieverksamhet görs inte nivågranskningar baserade på serietabellen ifall man i höstens serie spelar under 50%.

Avbrytande av säsongen
Ifall säsongen avbryts flyttas seriens ospelade matcher till en tid efter avbrottet, ifall avbrottet är tillräckligt kort. Ifall grundserien inte kan spelas till slut bildas serietabellen enligt understående.

För tidigt avslut av säsong
Förbundsstyrelsen gör beslutet enligt föregående säsong.

Bildande av serietabell
Ifall laget har ospelade matcher och det vid slutet av säsongen finns olika mängd matcher spelade bland lagen, räknas serietabellens slutplaceringar (inte i mitten av säsongen) enligt poängmedeltal, inte enligt poäng.

Spelar rörelse
Ifall laget huvudsakligen är i karantän och inte kan spela sina seriespel, kan de lags spelare som inte är i karantän, representera i den egna föreningens andra lag oberoende av de i reglerna nämnda restriktionerna. Detta gäller inte spelandet som överårig utan i den egna åldersklassen/äldre åldersklasser. Med rörelsen får man dock inte sträva efter tävlingsförmån. Ifrågavarande rörelser kan göras av föreningen, men det förutsätts att laget har spelpaus pga. karantän.

Avstå från serien
- Ifall föreningen hamnar avstå från en serieplats efter anmälningstiden och orsaken är effekter av coronan, fastslås inget böter ifall man avstått före 15.8.
- Ifall laget hamnar avstå från serien mitt i säsongen pga. corona baserade orsaker (ekonomi, spelare hoppat av hobbyn) fastslås inget böter.

Omständigheter
Ifall ishallen, som föreningen använder, pga. coronafall är ur bruk eller hallens personal är i karantän, spelas matcherna på föreningens egna skaffade ersättande plan eller ifall sådana inte finns inom orten, beordras matchen att spelas på bortaplan, så att matchen byts till en bortamatch och utgifterna betalas enligt normalt.

Domarna och funktionärerna
- Ifall domaren i sista stund är förhindrad att fungera i sin uppgift pga. coronaviruset och man inte hinner få en suppleant, spelas i fråga varande match med en domare mindre emellertid så att det med en domare spelas det endast i U14 och yngres serier.
- Ifall man till matchen inte får mängden beställda/bestämda funktionärer är hemmalaget tvunget att sköta uppgifterna med volontärkraft.

Spelförbud
Spelförbud lids normalt. Ifall laget, var spelaren borde lida av sitt förbud, pga. karantän är förhindrat att spela och matcherna flyttas, flyttas även spelförbudet med den skillnaden att ifrågavarande spelare inte själv är i karantän och kunde spela, kan han i egen förening enligt representationsduglighet för sin ålder spela i andra lag under den tiden tills det ursprungliga laget fortsätter sina matcher och spelförbudet kan lidas normalt.


Ishockeyförbundets tävlingsutskott kan oberoende av tidigare text, ifall situationen kräver, även göra avvikande beslut från dessa förordningar.
 

 

 

Olet nyt

Etsi sivustolta