maanantai, 24 syyskuu 2018 09:55

Special Hockeyn sivut on avattu - Tutustu mitä erityisryhmän toiminta tarkoittaa ja mitä se voi seuralle antaa

Special Hockey on tarkoitettu lapsille, jotka eivät vammansa takia pysty harjoittelemaan ns. tavallisessa joukkueessa.

Seurassa toiminnan käynnistäminen vaatii seuran aidon tahdon ja tuen sekä muutaman aktiivisen aikuisen työpanoksen, varsinkin käynnistyvaiheessa. Toiminta voi kuitenkin poikia paljon: paitsi uusia harrastajia ja perheitä mukaan seuran toimintaan, vastuullinen, perinteisestä kilpa- ja harrastekiekosta poikkeava toiminta voi tuoda seuralle myös uudenlaista näkyvyyttä ja houkutella mukaan sellaisia yhteistyökumppaneita, joita seuran perustoiminnan tukeminen ei kiinnosta.

Special Hockeyn uudet sivut löytyvät Finhockeyn Seuralle-osiosta, Eritysryhmät-otsakkeen alta. Sivuille on koottu aimo annos tietoa Special Hockeysta sekä käytännön kokemuksia ihmisiltä, jotka tietävät mistä puhuvat. Suosittelemme lämpimästi lukemaan läpi Rauman ja Kiimingin Kiekko-Poikien (KKP:n) kertomukset Special Hockeyn käynnistämisestä!

Siirry Special Hockeyn sivuille tästä!

 

Olet nyt

Etsi sivustolta