Hae sivustosta
Artikkeliarkisto
Haku
Harrastekiekko
Kehityskeskus IIHCE
Keskustelu
Kiekkoleirit ja turnaukset
Leijonien fanituotteet
Linkit
Materiaalisalkku
Palautteet ja kysymykset
Palvelusivusto
Pelaajasiirrot
Pelipassit (lisenssit)
Rullakiekko
Sivustokartta
Yhteystiedot
 Artikkeliarkisto

<< Takaisin
(13.10.2006)
Naisten SM-sarja: Kiina viikonlopun Kärppien vieraana

Tulevana viikonloppuna Kärpät kohtaa kahdesti kotihallissaan Kiinan. ”Kiina on haasteellinen vastustaja ja se on ainakin ottelutuloksien perusteella koko ajan parantanut peliesityksiään” päävalmentaja Seppo Karjalainen sanoo. Kärpät kaatoi Catsin viime lauantaina hieman nihkeänkin peliesityksen jälkeen. ”Hyvää pelissä oli se, että voittaminen on vähitellen tullut määrätylle rutiinitasolle ja tällaisellakin peliesityksellä voitto hoidettiin kotiin.”

”Tämän viikon harjoituksissa on tarkoitus saada jalat liikkeille ja löytää riittävä vauhti sekä hioa oma peli sellaiseen kuntoon, jolla vastataan Kiinan haasteeseen. Kiinalla on muutamia erittäin nopeita ja taitavia pelaajia, joita he varmasti tulevat käyttämään tehokkaasti nopeissa vastahyökkäyksissä. Lähdemme luottavaisin mielin viikonlopun peleihin ja tavoitteena on lisätä pistesaldoa täydellä neljällä pisteellä”, Karjalainen toteaa.

”Tiukalla puolustamisella ja Mira Kuisman onnistuneella maalivahtipelillä luodaan pohja Kiinan kaatamiseen. Lisäksi tarvitaan onnistumista maalintekotilanteissa sekä kovaa karvauspeliä, jota viime peleissä ovat onnistuneesti osoittaneet mm. Nina Tikkinen ja Satu Hoikkala” joukkueen toinen valmentaja Petri Kuisma lisää.

IHK ja Blues ottavat uusintaerän sunnuntaina

IHK ja Blues kohtaavat toisensa uudestaan jo sunnuntaina ja nyt espoolaisilla tarjoutuu tilaisuus hakea revanssia. IHK nappasi henkisesti arvokkaan vierasvoiton viime lauantaina Bluesin kotiareenalta Laaksolahdesta ja puolustaa nyt pääkaupunkiseudun ykkösjoukkueen mainetta uudessa kotihallissaan Malmin Longinojalla.

Espoolaisten leirissä riehuu syysflunssa, joka verottaa jonkin verran kokoonpanoa. ”Haemme revanssia omien vahvuuksiemme kautta huomioiden kuitenkin IHK:n kotiareenan erikoisuuden eli pienen koon. Pelin pitää olla yksinkertaista ja suoraviivaista armottomalla taisteluilmeellä”, Bluesin valmentaja Sami Haapanen muistuttaa. Haapasen mukaan viikon takaisesta ottelusta jäi parannettavaa muun muassa maalipaikkojen hyödyntämisessä. ”Onnistuimme esimerkiksi kolmannessa erässä luomaan tukun hyviä maalipaikkoja onnistumatta kuitenkaan viimeistelyssä. Tasainen taistelu on joka tapauksessa luvassa ja ottelu tullee ratkeamaan pieniin onnistumisiin tai epäonnistumisiin”, Haapanen ennakoi.

Hallitseva Suomen mestari Ilves pelasi itsensä viime viikonloppuna Eurooppa Cupin lopputurnaukseen. Turnaus pelataan 5. – 10. joulukuuta Katrineholmissa Ruotsissa. Muut lopputurnaukseen osallistuvat joukkueet ovat kahden viime vuoden hallitseva Euroopan mestari AIK Solna, Segeltorps IF Ruotsista, HC Lugano Sveitsistä ja Tornado Moscow Venäjältä. Ilves voitti kaikki viime viikonloppuna pelatut karsintaturnauksen ottelunsa huikealla maalierolla 44-1. Vålerenga Norjasta kaatui 8-0, virolainen Dreamland Queens murskalukemin 30-0 ja latvialainen SHK Laima 6-1.

Lisätietoja: /tulospalvelu/naisten_sm-sarja/

Webmaster     
© 2010 Suomen Jääkiekkoliitto
Sporttisaitti   |   Tulostettava versio