D1- ja D2-juniorien jatkosarjojen pelaamistavat julkaistu

Jääkiekkoliiton kilpailuvaliokunta on vahvistanut D1- ja D2-juniorien jatkosarjojen pelaamistavat ja lohkojaot. D1- ja D2 ikäisten sarjojen sarjavastaavana toimii Kari Schemeikka. Sarjaohjelmat pyritään saamaan valmiiksi jouluun mennessä. Kaikki esteet kotihallissa sekä mm. matkustoiveet pitää välittömästi toimittaa sarjan järjestäjälle. Pelien pelaamista lauantaisin tulee välttää peliruuhkan vuoksi varsinkin suurimmissa kaupungeissa.
 

D-JUNIORIT

D1 (2005 syntyneet)

Kolme-neljä sarjatasoa, jotka nimetään: AAA, AA (tai ET alueella AA/ylempi, AA/alempi) ja A

D2 (2006 syntyneet)

Kolme-neljä sarjatasoa, jotka nimetään: AAA, AA (tai ET alueella AA/ylempi, AA/alempi) ja A

D1- & D2-ikäluokkkien sarjat järjestetään joko yhden, kahden tai useamman alueen kesken niin, että matkustuskustannukset saadaan mahdollisimman kustannustehokkaiksi.

D-junioreiden sarjatoiminnan erityispiirteet:

  • Pelit pelataan lähialueella mahdollisimman maantieteellisissä lohkoissa aluerajoista riippumatta
  • Järjestetään yhdestä neljään sarjatasoa
  • Sarjoissa pelataan finaalipelit sarjatason sisällä sarjojen järjestäjän ohjeiden mukaisesti
     

D1 AAA -jatkosarjat

Lohko 1: (13 jouk. 1x sarja, 12 ott.) Peliaika 3x15 min. Välierät yksittäin, mitalipelit Finaalitapahtumassa
Lohko 1: D1 AAA alkusarja lohko 1:n 13 parasta
Lohko 2: (12 jouk. 1x sarja, 11 ott.) Peliaika 3x15 min, välierät ja mitalipelit yksittäin
Lohko 2: FoPS Green, TPS Jampat, VG-62, TPS Aallot, Kiekkohait, TuTo Blue, Lukko, Ässät Senators, HPK Oranssit, Ilves Rangers, Tappara Sininen, Ässät Flames
Lohko 3: (8 jouk. 2x sarja, 14 ott.) Peliaika 3x20 min, Final Four
Lohko 3: Jukurit Sininen, SaiPa Jusut, SaPKo Sininen, KalPa Wild, LeKI-75, KalPa Spiders, Jokipojat Musta, IPK
Lohko 4: (7 jouk. 2x sarja, 12 ott.) Peliaika 3x20 min, Final Four
Lohko 4: Sport Mambat, JPK Punainen, S-Kiekko, Ilves Detroit, Tappara Musta, KOOVEE Power, JYP Musta
Lohko 5: (7 jouk. 1x sarja + välisarjat, 10 ott.) Peliaika 2x25 min
Lohko 5: Kärpät Musta (a), Kärpät Valkoinen (a), RoKi Viima (b), Hermes Punainen (b), JHT s (b), Hokki White (b), K-Laser/KKP (a)

D1 AA -jatkosarjat

Lohko 1: (14 jouk. 1x sarja, 13 ott.) Peliaika 3x15 min, välierät yksittäin, mitalipelit Finaalitapahtumassa
Lohko 1: D1 AAA alkusarja lohko 1:n sijat 14-17, KooKoo Black, sekä D1 AA alkusarja lohko 1 sijat 1.-9.
Lohko 2: (12 jouk. 1x sarja, 11 ott.) Peliaika 3x15 min, lohkon 2 parasta välieriin, lohko 3:n 2 parhaan kanssa. Välierät yksittäin, mitalipelit Finaalitapahtumassa
Lohko 2: Puolet seuraavista: D1 AA alkusarja lohko 1 sijat 10-13, KooKoo White, Titaanit/KY-80 White, Titaanit/KY-80 Black, Pelicans Valkoinen 2, D1 AA alkusarja lohko 2:n 16 parasta (ei GrIFK Gold). Kurra/M ja EKS Blue luopuvat.
Lohko 3: (12 jouk. 1x sarja, 11 ott.) Peliaika 3x15 min, lohkon 2 parasta välieriin, lohko 3:n 2 parhaan kanssa. Välierät yksittäin, mitalipelit Finaalitapahtumassa
Lohko 3: Puolet seuraavista: D1 AA alkusarja lohko 1 sijat 10-13, KooKoo White, Titaanit/KY-80 White, Titaanit/KY-80 Black, Pelicans Valkoinen 2, D1 AA alkusarja lohko 2:n 16 parasta (ei GrIFK Gold). Kurra/M ja EKS Blue luopuvat.
Lohko 4: (10 jouk. 1x sarja, 9 ott.) Peliaika 3x15 min, Välierä- ja loppuottelut paras kahdesta, yksiosainen pronssiottelu.
Lohko 4: KOOVEE Sport, KeuPA HT Sininen, HPK Mustat, K-Ahma, VaPS Sininen, JIlves, HC Nokia/Uplakers, Tappara Valkoinen, Fortuna/Kisa, Tappara Oranssi
Lohko 5: (10 jouk. 1x sarja + tasauskrs, 10 ott.) Peliaika 3x15 min, välierät ja mitalipelit yksittäin
Lohko 5: UJK (e), TuTo White (b), LäKi (c), VG-62 Lions (e), KuKi (a), TPS Lesit (b), Ässät Canadiens (a), Kiekkohait-Team (d), Lukko Team (c), TuK-V (d)
Lohko 6: (8 jouk. 1x sarja +1x välisarjat, 10 ott.) Peliaika 3x20 min, Final Four
Lohko 6: Jääsudet (a), StU/LuPo-team (b), Warkis (a), Jukurit Keltainen (b), Ketterä A (b), RU RaJU-team (a), SaPKo Valkoinen (a), SaiPa Lallit (b)
Lohko 7: (9 jouk. 1x sarja + välisarjat, 10 ott.) Peliaika 3x20 min min, Final Four
Lohko 7: APV Musta, He-Ki Anaheim, S-Kiekko Sininen, Hermes Sininen, IFK Lepplax, Jeppis, Kraft, MIF, Sport Patet
Lohko 8: (9 jouk. 1x sarja + välisarjat, 10 ott.) Peliaika 3x20 min. Final Four
Lohko 8: KK-81 (c), Sepot-Hurtat (c), SuKiKa/LeKi-75 (b), LL-89 (c), KalPa Flyers (b), Jokipojat (b), JyKi Sininen (a), JYP Valkoinen (a), Diskos (a)
Lohko 9: (11 jouk. 1x sarja, 10 ott.) Peliaika 2x25 min, Final Four
Lohko 9: YJK M, Cowboys, PyPo, KKP M, LiKI Red, LiKi White, Lämärit/TIHC, PaKa, Pantterit, Kärpät Keltainen, K-Laser/KKP

D1 A -jatkosarjat

Lohko 1: (12 jouk. 1x sarja, 11 ott.) Peliaika 3x15 min, välierät yksittäin, mitalipelit Finaalitapahtumassa
Lohko 1: GrIFK Gold, D1AA alkusarja lohko 2:n viimeinen pl GrIFK, sekä joukkueet D1 A alkusarjan lohkosta 1.
Lohko 2: (8 jouk. 1x sarja, 7 ott.) Peliaika 3x15 min, Välierä- ja loppuottelut paras kahdesta, yksiosainen pronssiottelu.
Lohko 2: USiKi, VaPS Valk., K-Karhut, KeuPa HT Valkoinen, S-Kiekko Valkoinen, He-Ki Boston, Tappara Sukkelat, KPK
Lohko 3: (8 jouk. 1x sarja + välisarja, 10 ott.) Peliaika 3x15 min, välierät ja mitalipelit yksittäin.
Lohko 3: Rockets (a), LaJy (b), KuKi (b), TuTo Red (a), EjL (b), VG-62 Panthers (b), ParSport (a), FoPs White (a)
Lohko 4:(6 jouk. 2x sarja, 10 ott.). Peliaika 2x25 min, Final Four
Lohko 4: Hokki Red, RJK, YJK V, KKP K, RoKi Routa, Ahmat

D2 AAA -jatkosarjat

Lohko 1 (14 jouk. 1x sarja, 13 ott.) Peliaika 3x15 min, välierät yksittäin, mitalipelit Finaalitapahtumassa
Lohko 1: D1 AAA alkusarja lohko 1:n 12 parasta + D1 AA alkusarja lohko 1:n 2 parasta
Lohko 2 (9 jouk. 1x sarja +1x välisarjat, 10 ott.) Peliaika 3x15 min, Välierä- ja loppuottelut paras kahdesta, yksiosainen pronssiottelu.
Lohko 2: Tappara Sininen (a), Tappara Musta (b), HPK Oranssit (b), Sport Oskut (c), SKK Musta (c), Ilves Nashville (b), KPK Black (a), Ilves Arizona (a), KieHa Punainen (c)
Lohko 3 (11 jouk. 1x sarja + välisarjat, 12 ott.) Peliaika 3x15 min. Välierät ja mitalipelit yksittäin.
Lohko 3: RNK Flyers (a), Ässät Red (b), Ässät Black (a), TPS Jortsut (a), TPS Kojot (b), Lukko (b), TuTo Blue (d), TPS Jursit (d), VG-62 Mustat (c), FoPS Vihreä (c), LujaLäki (c)
Lohko 4 (11 jouk. 1x sarja + välisarjat, 12 ott.) Peliaika 3x20 min, Final Four
Ketterä Sininen (a), Jukurit Sininen (a), Jukurit Keltainen (b), SaiPa Niepit (a), Jokipjat Musta (d), KalPa White (b), KalPa Yellow (d), JyKi Leijonat (c), Diskos Keltainen (c), JYP Musta (c), SuKiKa/LeKi-75 (b)
Lohko 5 (10 jouk. 1x sarja +2x välisarjat, 11 ott.) Peliaika 2x25 min. Final Four
K-Laser Valkoinen (a), Kärpät Valkoinen (a), K-Laser Punainen (b), Kärpät Musta (b), HErmes Punainen (c), Hokki White (c), SoKi Pantterit (d), Kiva HT (d), RoKi (e), Ahmat Oranssi (e)

D2 AA -jatkosarjat

Lohko 1 (14 jouk. 1x sarja, 13 ott.) Peliaika 3x15 min, välierät yksittäin, mitaliottelut Finaalitapahtuma
Lohko 1: D2 AAA alkusarjan sij. 13-16, D2 AA alkusarja lohko 1:n sij. 3-11 sekä KooKoo
Lohko 2: (13 jouk. 1x sarja, 12 ott.) Peliaika 3x15 min, välierät yksittäin, mitaliottelut Finaalitapahtuma
Lohko 2: Puolet seuraavista: D2 AA alkusarja lohko 1:n sijat 12-18, D2 AA alkusarja loko 2:n 16 parasta pl. Kurra (luopuu), Titaanit sekä D1 A alkusarja lohko 1:n voittaja
Lohko 3: (13 jouk. 1x sarja, 12 ott.) Peliaika 3x15 min, välierät yksittäin, mitaliottelut Finaalitapahtuma
Lohko 3: Puolet seuraavista: D2 AA alkusarja lohko 1:n sijat 12-18, D2 AA alkusarja loko 2:n 16 parasta pl. Kurra (luopuu), Titaanit sekä D2 A alkusarja lohko 1:n voittaja (ei Pelicans Musta)
Lohko 4: (12 jouk. 1x sarja, 11 ott.) Peliaika 3x15 min, välierä- ja loppuottelut paras kahdesta, yksiosainen pronssiottelu.
Lohko 4: Ilves Chicago, HPK Mustat, Hokkarit Valkoinen, RuoSkA, Tappara Valkoinen, Uplakers/LeKi, Fortuna, PK 83 Keltainen, Kisa-Eagles Sininen, Tappara United, KJK Blue, Koovee Keltainen
Lohko 5: (14 jouk. 1x sarja, 13 ott.) Peliaika 3x15 min, välierät ja mitalipelit yksittäisinä
Lohko 5: Rockets, TuK-V Valkoinen, TuTo White, UJK, TarU, SoPa Musta, Lukko Team, TuK-V Vihreä, PaRa, RNK Flames, Ässät White, TPS Sepot, Ässät Blue, FoPS Valkoinen
Lohko 6: (7 jouk. 2 x sarja, 12 ott.) Peliaika 3x20 min, Final Four
Lohko 6: LiTi, Warkis, Jukurit Punainen, KY-80 Icemen, Ketterä Valkoinen, SaiPa Patet, KooKoo White
Lohko 7: (12 jouk. 1x sarja, 11 ott.) Peliaika 3x20 min, Final Four
Lohko 7: JyKi Tiikerit, JYP Punainen, Team LKP, Hermes Valkoinen, Jeppis, Sport Kimit,  JPK Punainen, Virkiä/SKK, APV Musta, TUS, S-Kiekko Sininen, Virkiä Valkoinen
Lohko 8: (8 jouk. 1x sarja + välisarjat, 10 ott.) Peliaika 3x20 min, Final Four
Lohko 8: JuPS (a), IPK (b), KK-81 (b), KalPa Black (b), Hurtat-Sepot (a), Jokipojat Punainen (a), KalPa Silver (b), PoU/Kaja (a)
Lohko 9: (9 jouk. 1x sarja + välisarjat, 10 ott.) Peliaika 2x25 min, Final Four
Lohko 9: JHT V (a), PyPo (a), Kiilat Sininen (a), Ahmat Musta (b), KKP S (b), Kärpät Keltainen (b), LiKi Red (c), Cobrat Musta (c), MuJK (c)
Lohko 10: (6 jouk. 2x sarja, 10 ott.) Peliaika 2x25 min, 2 parasta lohko 11 2 parhaan kanssa Final Four
Lohko 10: TuKi Sininen, SoPa, Pantterit, KiPS, TuKi Keltainen, KiPS D-tytöt
Lohko 11: (6 jouk. 2x sarja, 10 ott.) Peliaika 2x25 min, 2 parasta lohko 10 2 parhaan kanssa Final Four
Lohko 11: PosPy, Ahmat Valkoinen, RoKi Sininen, KeKi, TIHC Sininen, Lämärit

D2 A -jatkosarjat

Lohko 1 (13 jouk. 1x sarja, 12ott.) Peliaika 3x15 min, välierät yksittäin, mitalipelit Finaalitapahtumassa
Lohko 1: D2AA alkusarjan lohko 2:n sij 17-18 sekä D2A alkusarjan lohkon 1 sij. 2-15 (ei Pelicans Musta) sekä BJR LV White 2, IHK Blue luopuu.
Lohko 2 (5 jouk. 2x sarja, 8 ott.) Peliaika 3x15 min, välierä- ja loppuottelut paras kahdesta, yksiosainen pronssiottelu.
Lohko 2: Pelicans Musta, Pingviinit, K-Ahma, Kisa-Eagles, LeKi/Uplakers
Lohko 3 (9 jouk. 1x sarja + välisarjat, 10 ott.) Peliaika 3x15 min, välierät ja mitaliottelut yksittäisinä
Lohko 3: IFK Mariehamn (a), Kiekkohait (b), MJU (c), Lukko Säppi (c), LäKiLuja (b), VG-62 Keltainen (a), TPS Upit (a), KaKiPo Blackfoots (b), EjL (c)
Lohko 4 (6 jouk. 2x sarja, 10 ott.) Peliaika 3x20 min, Final Four
Lohko 4: Diskos, Kiva, S-Kiekko Valkoinen, KuRy, MIF, Sport Fogit
Lohko 5 (8 jouk. 1x sarja + välisarjat, 10 ott.) Peliaika 2x25 min, Final Four
Lohko 5: K-Laser Musta (a), PaKa (a), Hokki Red (a), KKP V (a), RJK Punainen (b), Cowboys Musta (b), HaU (b), PJK (b)

 

Tulospalvelu ja tilastointi

  • Peleistä julkaistaan tulokset ja sarjataulukot
  • Seurojen tulee tehdä pelaajien kokoonpanot palvelusivuille ja jokaisessa pelistä tehdään pelin tilastointi sarjaa järjestävän alueen ohjeiden mukaisesti
  • Pelaajakohtainen tilastointi tehdään sarjan järjestäjän ohjeiden mukaisesti

 

Olet nyt

Etsi sivustolta